PESTOVANIE A ZBER

Kávovník je stále zelená rastlina vyskytujúca sa vo viac než 70 krajinách s vhodnou klímou a nadmorskou výškou. Rastliny vyžadujú dobrú starostlivosť a trvá 3-5 let, než začnú kvitnúť a plodiť - ich plody (kôstkovice) pripomínajú čerešne.

Kávové plody zbierané pri zbere obsahujú zvyčajne dve semená, ktoré sa spracovávajú do tzv. kávových bôbov.

 

Hlavnými komerčne pestovanými odrodami kávovníku sú Arabica a Robusta. Robusty sú vysoko výnosné, odolné voči škodcom a chorobám a nesú plody vyznačujúce sa rustikálnou chuťou. Pestujú sa z odrezkov, ktoré sa najprv pestujú v škôlke, až dokým sa nakoniec vysadia von.

Arabica sa pestuje zo semien a nesie plody, ktoré sú klasifikované ako chuťovo lepšie než plody Robusty.

 

Semená sa získavajú zo zrelých plodov zdravých stromov Arabica („materské stromy“) a vysádzajú sa na klíčenie. Šupka a dužina plodu sa vopred odstránia, ponechá sa len pergamenová šupka okolo semien.

 

Zo sadenice vyrastie za deväť mesiacov mladý stromček s 12 až 16 listami. Ten sa následne vysadí von. Strom sa nechá rásť najmenej tri roky, kedy sa denne polieva, pokým prvý raz vykvitne.

Z kvetov potom vyrastú kávové plody. Plody dozrievajú na konároch a menia farbu, kým nie sú pripravené na zber. Najlepšie a najkvalitnejšie plody dozrievajú v tieni alebo pod mrakom. V blízkosti rovníku sa ideálne teploty dosahujú iba vo vyšších nadmorských výškach.

 

Každý plod obsahuje dve semená, ktorá sa až po spracovaní nazývajú „kávové zrná“. Semená sú v plode uložené plochou stranou k sebe. Vo vzácnych prípadoch môže byť oplodnené iba jedno semeno, ktoré potom vyrastá do oválneho tvaru bez náprotivku. Tieto semená v tvare hrášku sa nazývajú perlové zrnká.

Kniha o káve (The Coffee Book)
Anette Moldvaer
© Dorling Kindersley Verlag GmbH, Mníchov, máj 2015